Mimar Sinan Mahallesi, 539/10 Sokak No:60 D:1,Kaymakamlık Arkası 41455 05362034129

<ul>

Egzoz

Aracınızın egzoz muayenesini aksatmamanız sağlıklı bir kullanım için ve elbette çevre için çok önemli. 

Egzoz sistemi

Egzoz, araç motorunun sağlıklı çalışmasınının yanında, sürüş konforu da sağlar. Bununla birlikte karbondioksit salınımını da azaltır. Egzoz sisteminde meydana gelebilecek bir sızıntı, zararlı gaz emisyonlarının salımını ve yakıt tüketimini artırır. 

Egzoz Muayenesi Nedir?

Motorun atık gazları dışarı atmasını sağlayan egzoz sistemi, patlayan hava ve yakıt karışımının çıkardığı atığı sesi de azaltarak havaya salar. Ancak bu işlemi olması gerektiği gibi yapamazsa hem havayı tehlikeli oranda kirletir hem de çevreyi rahatsız edecek şekilde gürültü çıkarır. İçten yanmalı motorlu bir araçta işlem özetle şöyle gelişir: motorda yanan hava ve yakıt gazı egzoz boğazına gelir ve buradan dışarıya atılır.

Egzoz ne zaman kontrol ettirilmelidir?

Araç egzozun yaklaşık her 20.000 kilometrede bir mutlaka kontrol ettirilmesi gerekir. Bu süre aracınızın kullanım yoğunluğuna ve araç üreticisinin standartlarına göre değişebilir.

Egzoz sisteminiz çok kullanılmaktadır. Sürekli olarak bir çok darbe ve dış unsura maruz kalmaktadır:
Sıcaklık sürekli değişmekte, bazen oldukça yüksek seviyelere erişmektedir (özellikle de kısa mesafelerde, önemli sıcaklık değişimlerine maruz kalmaktadır). İçeride, gaz kalıntılarının asitliliğinden, dışarıda ise sudan kaynaklanan bir korozyona maruz kalmaktadır. Olası darbeler, hafif de olsalar, korozyonu arttırabilir, hatta egzoz sistemini yıpratabilir. Tüm bu sebeplerden ötürü, egzoz hattının ve fiksasyon noktalarının farklı bölümleri kırılabilirler.