Mimar Sinan Mahallesi, 539/10 Sokak No:60 D:1,Kaymakamlık Arkası 41455 05362034129

<ul>

Fren Sistemi

Fren sistemi, aracınızı kontrol etmenizi sağlayarak sizin ve diğer yolcuların güvenliğini etkileyen araç emniyet üçgeninin üç unsurundan biridir. İyi durumda olan frenler hızınızı kontrol etmenizi ve aracınızın güvenli mesafede durmasını sağlar.

Güvenli bir sürüş için en önemli unsurlardan biri de aracın fren ve süspansiyon sisteminin kontrolleridir. Aracın gerektiğinde emniyetli bir biçimde durmasını sağlayan fren diskleri ve fren balataları ile aracın zemin ile sürekli temasını sağlayan amortisörler, ön düzen elemanları, rot başı ve rotiller bu sistemlerin temel elemanlarıdır.

Fren ve süspansiyon sistem kontrolleri kapsamında,Speedylere gelen araçların ön ve arka fren balataları, kampana ve disk tertibatları, fren merkezleri, fren hortumları, fren hidrolik seviyeleri ile amortisörlerin durumu kontrol edilerek güvenli sürüş için son derece önemli olan bu elemanların durum tespiti ve gerektiğinde müşteri bilgisi dahilinde parça değişimi yapılmaktadır.

FREN BALATASİ DEGİSİMİ

Fren balataları, aracın fren ve amortisörlerden oluşan sisteminin en önemli parçalarından biridir. Fren pedalına bastıktan sonra başlayan ve birbirini takip eden bir dizi işlemin son aşamasıdır da denebilir. Aracın fren pedalına bastığınızda sistemdeki yağı harekete geçirirsiniz. Hidrolik yağ, basınçlı bir şekilde sistemi etkiler. Sistemdeki hortumlara pompalanan hidrolik yağ, balataları sıkarak firen disklerine baskı uygular ve balataların gücüyle araç durur ya da yavaşlar.

Fren Balata Değişimi Ne Zaman Yapılır?

Söz konusu balata değişimi için önceden verilecek net bir zaman yoktur. Aracın motor gücü, toplam ağırlığı, aracın kullanım şekli gibi pek çok etken balataların ömrüne etki eder. Ancak fren balata sistemi arızası ya da yıpranmasında dolayısıyla da balata değişiminde en önemli etken frene basma sıklığıdır. Periyodik bakımlarda bu konuda bilgi almak gerekir. Genellikle 15 bin km’de bir fren balatası kontrolü yapılır. Bu kontrollerde aşınma görülürse değişim yapılmalıdır. Fren balatası arızası, eskimesi, yıpranması gibi sorunlar, güvenli sürüşü tehlikeye sokar.

FREN DİSK DEGİSİMİ

Aracın güvenli bir biçimde ilerlemesi için frenleme sistemi, süspansiyon sistemi, aydınlatma sistemi gibi pek çok parçanın tek tek önemi vardır. Aslında otomobiller tasarlanırken kullanılan her bir parça güvenli sürüşe hizmet etmek üzere araca yerleştirilir. Şaşırtıcı ama koltuk başlıkları bile sadece konfor odaklı değildir. Ani çarpmalara karşı başı korumak için yerleştirilen parçalardır. Bu gözle bakıldığında bir otomobilin en ufak arızasına ya da eskiyen parçasına hassasiyet gösterilmesi gerektiği daha iyi anlaşılır. Fren ve Amortisör kontrolü de güvenli sürüş için çok önemlidir. Örneğin fren diskinde eğilme olması sürüş güvenliğini tehlikeye atar. Bu nedenle söz konusu parça, vakti geldiğinde değiştirilmelidir. Peki, fren disklerinin değişmesi gerektiğini nasıl anlarsınız?