Mimar Sinan Mahallesi, 539/10 Sokak No:60 D:1,Kaymakamlık Arkası 41455 05362034129

<ul>

Klima Bakımı

Araç klimaları ev tipi klimalar ile aynı mantıkta çalışır. Klima araçları soğutmanın yanı sıra araçta bulunan havanın nemini de azaltır.

Araç klimalarının bir diğer fonksiyonu araç camlarında oluşan buğuyu gidermektir. Klima sisteminde havanın nemi yoğunlaştırılarak su olarak atılır. Klima açık iken havalandırma deliklerinden gönderilen havanın kuru olması sebebiyle özellikle kışın oluşan camlardaki buğu kolay bir şekilde giderilir.

Araç kliması

Aracınızın kliması her mevsim geçişinde mutlaka düzenli olarak kontrol ve bakım gerektiren standart bir donanımdır. Araç klima sistemi bakımı sırasında; polen filtresi, klima gazı, klima gazı kaçak tespiti, klima bakteri temizliği, klima kompresörü, klima termostatının bakımları yapılır.


Araç klimasının görevi

  • Araç kliması, yolcu kabinindeki ısıyı düşürür ve sabit tutar.
  • Ortamdaki havanın nemini azaltır.
  • Ortamda var olan kirliliği filtreler.
  • Araç kliması sürüş konforunu da iyileştirerek sürüş sırasında dikkatin dağılmasını engeller.

Kompresör

Soğutucu akışkanın devre içinde dolaşımını sağlar

Kurutucu Filtre (Nem Alma Filtresi)

Klima sisteminin çalışma süreci içinde meydana gelen tortu, aşındırıcılar ve en önemlisi oluşan nemi filtreler; bu sayede sistemin tamamında paslanma ve verimsizlik yaşanmaz. Aynı zamanda kompresörün çalışması için gerekli özel yağı korur.

Soğutucu akışkan, sıvı halden gaz haline dönüştüğü bu noktada dış ortamdan peteklere çarpan havayı soğutur ve kurutur, havalandırma filtresi içinden geçirilen hava temizlendikten sonra Evaporatör den geçerek soğumuş havayı aracın içine gönderir.

Soğutucu Akışkan

Bu akışkan klima devresinin tüm bölümünde dolaşır. Sıvı durumdan gaz durumuna geçerek, aracın içindeki havanın soğumasını sağlar.

Havalandırma Filtresi

Aracınızın içini dışarının kirliliğinden korur (toz, polenler, bazı partikül ve bakteriler gibi). Filtre aynı zamanda ön camınıza iç kısmına yapışıp görüşünüzü engelleyen maddeleri de azaltacaktır.