Mimar Sinan Mahallesi, 539/10 Sokak No:60 D:1,Kaymakamlık Arkası 41455 05362034129

<ul>

Yağ Değişimi

Arabınızda kullanılan yağın iki temel içeriği vardır: Baz Yağ ve Katkılar.

Baz Yağ, Motor yağının hayati fonksiyonunu yerine getirmesini, yani motorun yürüyen aksamını yağlayarak sürtünmeden doğan aşınma ve kırılmalara karşı koruma sağlamaktadır. Katkılar ise motor yağına yeni özellikler katar. Mevcut özelliklerini düzenler iyileştirir.

Baz yağ tek başına motorunuzu yeterince korumak için yeterli değildir. Bir motor yağının çok çeşitli motor çalışma koşullarında çeşitli fonksiyonları yerine getirmesi gerekir.

Bu nedenle formüle birçok katkı maddesi eklenmiştir:

Motor yağı nedir, ne işe yarar?

Motor yağı aracınızın hareketli parçalarını yağlar ve bu sayede koruyucu bir kalkan görevi görür;

  • Sürtünme ve aşınmayı azaltır
  • Kirlilik oluşumunu kontrol altında tutar
  • Motorun aşırı ısınmasını önler
  • Sızdırmazlık sağlar

Motor yağı neden değiştirmem gerek?

Yağ, motorun içindeki gerilimle mütemadiyen savaşmaktadır. Bu gerilim motorun en sıcak parçalarında ısıl gerilim şeklindeyken yanma sırasında ortaya çıkan asitler, partiküller ve suyla mücadelede kimyasal gerilime veyahut modern motorlardaki muazzam güç ve hıza dayanma söz konusu olduğunda da fiziksel gerilime dönüşmektedir.

Yağ Seviyesini Nasıl Kontrol Etmeliyim?

Farklı otomobillerde yağ tüketimi seviyesi farklı olabilmektedir; ama değişmeyen tek bir şey vardır: aracı düşük yağ seviyesiyle kullanmak yağ üzerinde tasarımcıların beklediği düzeyden yüksek düzeyde gerilime neden olarak hem yağın hem de motorun kullanım ömrünü önemli derecede kısaltabilir. Yağ seviyesi kontrolü HMS OTOMOTİVDE araç check up kapsamında yapılmaktadır.